Calella

Calella
Calella leží asi 50 km severně od Barcelony, patří k větším městům na Costa del Maresme. Calella je město s dlouhou historií, se starým centrem s úzkými uličkami. Většina hotelů je ale postavena v nové části Calelly, která se starým městem sousedí. Calella patří k rušnějším letoviskům, i když občasné přirovnávání k Lloretu de Mar na Costa Brava mi nepřijde úplně na místě - barů, restaurací, diskoték, obchodů a obchůdků i letních návštěvníků je v Calelle dost, ale zas takový cirkus jako v Lloretu tu není.

Calella není Calella de Palafrugell
Při hledání informací, fotek a videí se na internetu setkáte s Calella de Palafrugell, která se s Calellou na Costa Maresme občas zaměňuje. Calella de Pal. je menší městečko na Costa Brava. Opravdový název "té pravé" Calelly na Costa del Maresme je prostě Calella, a někdy se pro rozlišení uvádí i jako Calella Barcelona.

Moře, pláže
Stejně jako většina letovisek na Costa del Maresme má Calella dlouhé a široké pláže, které se táhnou v souvislém asi 3 km dlouhém pásu. Pás pláží tvoří Platja Gran Calella (přes 1400 metrů dlouhá), Garbi (800 m) a Les Roques (750 metrů dlouhá, ale užší než dvě hlavní pláže). Na jihozápadě Calelly (u hotelové části města) jsou ale i menší pláže v kouzelných zátokách mezi skalami.

Město Calella - co tam můžete vidět
Dominantou Calelly je maják na skále u příjezdu do města. Pro hosty ubytované v západní části města, kde je většina nových hotelů v Calelle, je krátká procházka po pobřeží s výstupem k majáku skoro povinnost, zejména kvůli krásnému výhledu na pobřeží, skalní výběžky i samotné město Calella.
Park Dalmau, ležící mezi hotelovou a starší částí města nabízí možnost klidných procházek ve stínu, dětská hřiště i menší fontány. Je trošku vidět, že park má svá nejlepší léta za sebou, ale jako příjemný odpočinek od nekonečného písku a vody na pláži pořád poslouží dost dobře.
Samozřejmostí je pobřežní promenáda, v Calelle má několik částí, každá působí trochu jinak. I centrum staré části města je vhodné místo na procházku, zejména kolem kostela (postavený v 16. století, zrekonstruovaný v polovině 20. století). Calella nemá žádný velký zábavní park ani aquapark, jezdí se odtud do 20 km vzdáleného Water World v Llloretu. Jako cíl jednodenního výletu se ale samozřejmě nabízí hlavně Barcelona.
Porovnejte si ceny!
Dovolená Španělsko 2022

(přes 300 tisíc termínů pro Španělsko,
30 tisíc pro oblast Costa Maresme)


Ubytování
Většina hotelů v Calelle je v západní části města, v nové hotelové čtvrti. Najdete tu jak hotely přímo u pláže, tak na přilehlém vršku. Výhodou vzdálenějších hotelů je pěkné okolí a výhled, je kolem nich hodně prostoru. Hotely přímo u pláže jsou samozřejmě dost natěsnané na sobě, jejich výhoda je ale jasná - blízkost pláže. I když v Calelle stejně jako jinde na Costa Maresme "hned u pláže" znamená "hned u železniční tratě, kterou je nutno při cestě na pláž podejít".

Odkazy a informace
Nejvíc informací o Calelle v angličtině (a katalánštině, španělštině, němčině, francouzštině a ruštině) nabízí asi stránka Oficina de Turismo de Calella calellabarcelona.com.
Videa: Atmosféru Calelly můžete nasát na Youtube na půlhodinové procházce uličkami Calelly na videu uživatele Silent Walker.